Mi is pontosan a metabolikus szindróma?

A metabolikus szindróma kifejezés egy összefoglaló neve egy tünetegyüttesnek, amely az anyagcsere több, egymással párhuzamos zavarát foglalja magában. Ezek a következők: a zsíranyagcsere zavara, a szénhidrát anyagcsere zavara, az elhízás és a magas vérnyomás. Tünetei közé tartozik a hirtelen súlytöbblet, a tartósan magas vérnyomás, a magas vérzsír- és/vagy vércukorszint, valamint a megnövekedett inzulinszint is.

A tünetek nem feltétlenül fordulnak elő együtt. A vérnyomás, vércukorszint, vérzsírszint zavarai önmagukban is kialakulhatnak, ahogy az inzulintermelés is felborulhat a hasnyálmirigyben, vagy kísérőtünetek nélkül jelentkezhet elhízás is. Ilyenkor ezeket a problémákat külön-külön kezelik, önálló betegségekként, és csak minimum három tünet együttes fennállásakor beszélhetünk metabolikus szindrómáról.

metabolikus-szindroma_pic1

A metabolikus szindróma előfordulása és okai

Férfiak és nők egyaránt szenvedhetnek a metabolikus szindróma tüneteitől. Leginkább a középkorúakat érinti, de az egészségtelen életmód miatt a fiatalok, akár tinédzserek is érintettek lehetnek. Érdekessége, hogy nők esetében jelentősen könnyebb felismerni, mint férfiaknál, főleg a testsúlyproblémáknak köszönhetően.

Okozhatja genetikai hajlam és helytelen életmód is. Előbbi az illetőn kívül álló ok, utóbbi azonban saját döntés eredménye: a kevés mozgás, sok cukor, zsír, alkohol bevitele hozzájárul az ártalmas életvitel okozta metabolikus szindróma kialakulásához, valamint a magas sóbevitel is rásegíthet, ugyanis az magas vérnyomást von magával.

Ártalmas továbbá a reggeli étkezés kihagyása, a túlzásba vitt intenzív edzés (megfelelő étkezés nélkül), amelyek a vércukorszint ingadozását idézik elő. A hypoglykaemia tartós fennállása pedig további problémákat okozhat az inzulintermelés terén is, ami szintén elősegítheti a metabolikus szindróma kialakulását.

A metabolikus szindróma diagnosztizálása

Az azonosítás folyamata általában a magas vérnyomás és a súlytöbblet észrevételével kezdődik. Azonban a fentebb említett tünetek közül (az elhízáson kívül) legalább kettőnek kell érvényesülnie, hogy metabolikus szindrómáról beszélhessünk. Ezek megállapítására laborvizsgálat szükséges, ahol a vért és a vizeletet elemzik, és ezek eredményeiből vonnak le következtetéseket.

A centrális elhízás akkor jön számításba, ha a haskörfogat a nőknél 80, a férfiaknál 94 centiméter fölött van.

Magas vérzsírszint akkor áll fent, ha a trigliceridszint magas, és emellett a jó koleszterin szintje alacsony. Az előbbi mindkét nem esetében 1,7 mmol/g feletti értéket jelent, míg utóbbi a nőknél 1,29 mmol/liter, a férfiaknál pedig 1,03 mmol/liter alatti HDL-szintet.

Magas vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha az artériás vérnyomás 130/85 higanymilliméter feletti értéket ad.

Magas vércukorszint az 5,6 mmol/liter feletti értéket jelenti. Azonban itt figyelembe kell venni, ha valakinek korábban már diagnosztizált 2-es típusú diabétesze van. Illetve szükség van a cukorterheléses inzulinrezisztencia-vizsgálatra abban az esetben, ha az éhgyomri vércukorszint 5,6 mmol/liter alatt van, de a többi tünet adott.

Mivel ezek a tünetek külön-külön, egymástól függetlenül is előfordulnak, és önmagukban is kezelhetők, az orvostudomány egyre kevesebbszer beszél metabolikus szindróma betegségről, mint kollektív tünetegyüttesről. A kezeléseket is külön végzik, mind életmódváltás, mind gyógyszerek terén (pl. inzulinrezisztencia fennállása esetén).

metabolikus-szindroma_pic3

A metabolikus szindróma kezelése

Első és legfontosabb, hogy ha diagnosztizálttá válik a metabolikus szindróma, akkor életmódváltásba kezdjen az érintett. Ez az étrend és a testmozgás terén is meg kell, hogy nyilvánuljon. Alacsonyabb glikémiás indexű ételeket kell fogyasztani, sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, és adott mennyiségű és minőségű sovány húst. Nagyjából hasonlít a cukorbetegek diétájához, egy-két minimális eltérés van csupán.

Az orvosok javasolják, hogy naponta inkább többször keveset egyen a beteg, és lehetőleg ne a vacsora legyen a főétkezés, inkább a reggeli, vagy egy korai ebéd.

Fontos a testmozgás. Főleg a kalóriaégető és keringésserkentő sportokat ajánlják metabolikus szindróma esetén, mint a futás, kocogás, kerékpározás és evezés. Mennyiség tekintetében minimum heti háromszor másfél órát kellene űzni a választott sportot, sportokat, hogy tapasztalható legyen a változás.

Egyes, előrehaladottabb vagy súlyosabb esetekben gyógyszerek szedése javasolt. Ezek leginkább a cukorbetegség és a magas vérnyomás miatt szükségesek, amelyek veszélyt jelentenek a beteg életére is, de sikeres életmódváltás és tapasztalható javulás esetén a gyógyszerek elhagyhatók.

A metabolikus szindróma nem okoz halált, legalábbis közvetlenül nem. A máj ugyan elzsírosodhat, de az kezelhető gyógyszerekkel, illetve fogyással. Amíg csak az anyagcserében tapasztalhatók változások, addig megfelelő étrenddel kordában tartható a betegség, a szervi gondoknál már szükség van a gyógyszerekre is. Az élethosszt nem rövidíti meg, de a magas vérnyomás és vérzsírszint okozhat szív- és érrendszeri problémákat, elzáródásokat, amelyek kezelés hiányában szívinfarktust vagy stroke-ot is hozhatnak magukkal.